Oficjalna zapowiedź procesora Samsung Exynos 8895

Samsung niedawno zapowiedział swój nowy procesor z serii "9"- Exynos 8895. Ma on być konkurencyjny z najwydajniejszymi układów, takimi jak chociażby Snapdragon 835, Huawei HiSilicon Kirin 960, Apple A10 Fusion czy MediaTek Hello X30. 

Exynos 8895, tak samo jak procesor Qualcomm, opiera się na 10 nm procesie technologicznym FinFET. Pozwala to zwiększyć jego wydajność nawet o 27% w porównaniu do jego starszych braci (jak np. Exynos 8890, który bazuje na procesie technologicznym 14 nm). Ponadto wpływa to korzystnie na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego nawet o 40%.

Exynos zdj 3

Najnowszy sprzęt Samsunga bazuje na 8 rdzeniowym (64-bitowym) układzie, z czego 4 rdzenie stanowią autorskie wydanie tego koreańskiego producenta. Mają one za zadanie ułatwić bezproblemową pracę podczas najbardziej wymagających procesów. Pozostałe 4 to energooszczędne rdzenie typu Cortex-A53. Dotychczas nie ujawniono ich poziomu taktowania. Rdzenie jednostki centralnej mają być ułożone w dwóch kwartetach.

Exynos 8895 posiada niejednorodną architekturę systemu (w skrócie HSA). Zostało to osiągnięte dzięki zastosowaniu Samsung Coherent Interconnect (SCI). Skutkuje to tym, iż w jednym czasie wszystkie rdzenie procesora mogą być aktywne, bez względu na to w którym kwartecie się znajdują. Pozwoli to na dzielenie między sobą obciążenia.

Exynos 8895 ma być wyposażony również w mobilną grafikę typu GPU Mali-G71 MP20 oraz kodek Multi-Format (MFC). Ich głównym zadaniem będzie wspieranie wyświetlaczy o rozdzielczości WQUXGA (czyli 3840 x 2400 pikseli) bądź 4K UltraHD (czyli 4096 x 2160 pikseli). Wspomoże ona również bezproblemowe nagrywanie czy tez odtwarzanie plików wideo w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę. Atutem ma być także możliwość obsługi kamer o rozdzielczości do 28 MPix, nawet tych z podwójnym sensorem zlokalizowanym z przodu bądź z tyłu (maksymalne połączenie 28 MPix oraz 16 MPix).

Exynos zdj 1

Producent zapewnia, iż procesor Exynos 8895 to pierwszy na świecie, który obsługuje model LTE przy agregacji sieci nawet do 5 pasm (5CA). Skutkować to będzie prędkością pobierania na poziomie 1 Gb/s (Cat. 16) oraz prędkością pobierania - 150 Mb/s (Cat. 13). Układ ma być kompatybilny z pamięcią typu LPDDR4x, eMMC 5.1, UFS 2.1 oraz SD 3.0. Procesor ma zespalać systemy nawigacji, takie jak: GPS, GLONASS oraz BeiDou.

Poza tym na uwagę zasługuje fakt, iż nowy układ Samsunga otrzymał dodatkowy (osobny) procesor odpowiadający za zwiększenie bezpieczeństwa. Jego główną funkcją ma być analizowanie odcisków palców czy tęczówki (danych biometrycznych) i rozpoznawanie ich. Ma on służyć uwierzytelnianiu oraz płatnościom mobilnym. Uzupełniającą funkcją ma być również Vision Processing Unit (VPU), która ma za zadanie rozpoznawać i badać przedmioty bądź ruch. Służyć to będzie doskonalszemu namierzaniu obiektów na wideo.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze procesor Exynos 8895 znajdzie się w jednym z najnowszych smartfonów Samsunga - Galaxy S8 (obok Snapdragona 835).

 

   

Emilia
HardLab.pl 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.