Wordpress.com vs Wordpress.org - który warto wybrać?

Postawienie własnej strony internetowej przez moduł WordPress staje się coraz bardziej powszechne. Natomiast osoby początkujące najczęściej decydują się na Wordpress.com. Dopiero po pewnym czasie powinny przyjrzeć się możliwościom, które zapewnia im Wordpress.org.

Dzięki temu, jeśli zauważą odpowiednie korzyści, będą mogli zdecydować się na przeniesienie swojej strony bądź bloga. Należy więc dokładnie ocenić, jakie zalety i wady posiadają te dwie platformy blogowe oraz, w jaki sposób możemy z nich korzystać.

Prosty w obsłudze Wordpress.com.
Jest on przeznaczony niemalże dla każdego, nawet dziecka, ponieważ nie wymaga od nas skomplikowanej wiedzy informatycznej. Niczego nie pobieramy i nie instalujemy. Potrzebny jest nam tylko adres mailowy, poprzez który potwierdzamy rejestrację i uzyskujemy dostęp do nowego konta. Podczas rejestracji automatycznie otrzymujemy bloga o adresie "nick.wordpress.com". Nick to login stosowany podczas rejestracji. Dzięki Wordpress.com otrzymujemy dostęp do darmowego i płatnego hostingu, nieograniczonej ilości bazy danych, które są chronione przed awariami. Dodatkowo automatycznie wykonują się kopie zapasowe i aktualizacje oprogramowania. W Wordpress.com mamy jeszcze dostęp do rankingów naszych wpisów oraz ogólne wszystkich blogów, możemy jeszcze śledzić komentarze.

Przewaga Wordpress.com - Zalety:
- nie martwimy się o konfiguracje, instalacje, aktualizacje i zabezpieczenia,
- utworzenie konta, założenie bloga i pisanie postów jest bardzo proste,
- strona nigdy nie przestanie działać dzięki utrzymywaniu serwerów w chmurze,
- logowanie jest zabezpieczone szyfrowaniem SSL,

Wady Wordpress.com:
- mała ilość dostępnych szablonów,
- mała ilość wtyczek,
- reklamy,
- brak możliwości użycia własnej domeny, szablonów, i wtyczek,
- brak dostępu do kodu źródłowego, FTP i bazy danych oraz kodu szablonu.

Konto VIP Wordpress.com. Co można o nim powiedzieć?
Dzięki niemu uzyskujemy dostęp do własnych szablonów, wtyczek, kodu PHP. Dodatkowo otrzymujemy wsparcie od twórców Wordpressa, dzięki czemu łatwiej nam zadbać o stronę i serwer. Koszt takiego wsparcia okazuje się jednak bardzo kosztowny, a mianowicie 2500$ dla 5 stron. Dodanie kolejnej strony to 500$ na każdy miesiąc. A każda konfiguracja jakiejkolwiek strony kosztuje nas 1500$. Nie każdy więc może sobie na to pozwolić.

Pełna kontrola w Wordpress.org
Poprzez Wordpress.org uzyskujemy dostęp do pełnego konta administratora i dzięki temu udaje się nam zarządzać wszystkimi ustawieniami bloga. Konfigurujemy go dowolnie, wedle naszych indywidualnych potrzeb.

Przewaga Wordpress.org - Zalety:
- instalowanie własnych szablonów i wtyczek,
- dodawanie reklam,
- edycja plików szablonu,
- edycja bazy danych,
- modyfikacja kodu źródłowego.

Minusy Wordpress.org:
- wymagany własny hosting/serwer. Darmowe są często niewystarczające, co wymaga zainwestowania w płatne,
- zakup własnej domeny, który wynosi nas od kolejne kilkadziesiąt zł rocznie,
- wymagane umiejętności i wiedza, w celu dokonania właściwej konfiguracji i zarządzania kontem,
- należy pamiętać o dokonywaniu aktualizacji Wordpressa i wszystkich wtyczek.

Porównując interfejs obu platform przekonujemy się, że są one do siebie bardzo zbliżone. Natomiast Wordpress.org to większa kontrola, która dla niektórych z nas może okazać się przeważająca.

Koszty
Jeśli jesteś bloggerem, któremu nie zależy na zarabianiu pieniędzy z własnej strony, to powinieneś wybrać Wordpress.com. Natomiast jeśli interesuje Cię blogowanie, które przyniesie Ci coraz większe zyski, a zarazem da Ci większe możliwości, to powinieneś zdecydować się na Wordpress.org. I pamiętaj, że Osobisty Hosting nie musi okazać się dla Ciebie aż taki drogi.

W przypadku Wordpress.com zakupienie własnej domeny kosztuje nas 17$ każdego roku. Jeśli jednak chcemy wyeliminować wszystkie reklamy, ponosimy koszt około 30$. Dodatkowo niestandardowy projekt, dostęp do nowych funkcji, wynosi nas 30$. Oznacza to, że za wszstko ponosimy koszt około 77$. Dużo, a trzeba podkreślić, że mimo wszystko nie kontrolujemy w pełni naszą stroną i jej ustawieniami.

Przez to coraz większe grono bloggerów decyduje się na Bluehost, który zapewnia Wordpress.org. W tym wypadku ponoszą koszt około 50$ za rok, w cenie znajdują się darmowe domeny. Mają oni możliwość zakupienia gdzie indziej domeny za kilka $, przez to koszt całkowity wynosi ich około 60$ rocznie. Ale tutaj mają oni całkowitą kontrolę nad swoją stroną.

Podsumowanie - czy już wiesz, co wybrać?
Wordpress.com to portal przede wszystkim polecany osobom, które chcą pisać zwykłe wpisy na swoim blogu, posługując się podstawowymi funkcjami. Wtedy taka platforma jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak interesuje nas wygląd strony, jej kod, dostępność do różnorodnych wtyczek i modułów, to tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę Wordpress.org. Jedynym wymogiem jest tutaj inwestycja w droższy serwer, na którym można zainstalować naszą stronę, bloga. Wymaga to poświęcenia pewnego wysiłku związanego z instalacją i konfiguracją strony/bloga, zakupieniem domeny i serwera. Ale później otrzymujemy dostęp do wspaniałej zabawy z WordPressem, o którą warto się czasami pokusić.

 

 

Szymon
HardLab.pl


 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.