Kilka sekund ładowania, a bateria wytrzyma tydzień

Co byście powiedzieli na baterie, która po kilku sekundach ładowania starcza na ponad tydzień używania? Naukowcy z University of Central Florida stworzyli coś na zasadzie superkondensatora, który posiada takie zalety.

Superkondensator posiada bardzo małe rozmiary, co może mieć istotne znaczenie w jego zastosowaniu w telefonach oraz innych mobilnych urządzeniach.

Aby cały proces był możliwy naukowcy owinęli nanorurkami dwuwymiarowe metaliczne materiały, których grubość sięga zaledwie kilka atomów. Udało się w ten sposób osiągnąć duża powierzchnię przyjmującą ładunek i zachować tym samym wysoki przepływ elektronów pomiędzy rdzeniem, a powłoką. Energia przechowywana jest statycznie na powierzchni materiału, co jest kluczowe dla błyskawicznego naładowania baterii.

superkondenstator

Superkondesator może wytrzymać do 30 000 cykli ładowania, czyli znacznie więcej niż standardowe obecnie stosowane baterie, który żywotność to około 1500 cykli.

Takie rozwiązanie mogłoby okazać się przełomowe nie tylko dla smartfonów, ale również byłoby dużym krokiem w przypadku samochodów elektrycznych, które nie potrzebowałyby tyle czasu na ładowanie baterii.

1 aphonethatch

Naukowcy obecnie są w trakcie opatentowania pomysłu – kto wie, może tym razem przyjmie się on z zainteresowaniem któregoś z technologicznych gigantów, który wyłoży środki na dalszy rozwój.

 

Marcin
HardLab.pl


 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.

Nie wysyłamy spamu!