Rosną śmiertelne ofiary wypadków drogowych - które aplikacje mogą pomóc

Ocenia się, że na polskich i zagranicznych drogach rośnie liczba wypadków śmiertelnych spowodowana korzystaniem ze smartfona. Ale wynika to zazwyczaj z błędu samego kierowcy.

Wzrost zgonów na drogach wzrósł w roku 2016 o kilka procent w stosunku do poprzedniego. Społeczeństwo oskarża ograniczenia prędkości na drogach, natomiast inni dochodzą do wniosku, że to korzystanie z aplikacji internetowych, takich jak Pokemon Go, Waze i Snapchat przyczyniają się do zwiększenia ilości wypadków drogowych. Takie zdanie pojawiło się nawet w wydawnictwie New York Times. Czy to prawda?

Producenci telefonów i smartfonów poszli o krok dalej i zdecydowali się na stworzenie specyficznego trybu "kierowca" dla smartfonów. Widać to już na przykładzie samodzielnej aplikacji Android Auto Google'a. Jej włączenie sprawia, że aplikacja ucina wszelkie inne usługi, na przykład muzykę i mapy, które mogłyby rozpraszać uwagę kierowcy podczas jazdy.

Pomocne aplikacje dla kierowców?
Firma Apple zdecydowała się na wprowadzenie specjalnych czujników i technologii Motion od kilku lat. Natomiast Motorola zdecydowała się na stworzenie trybu jazdy Assist Killa w roku 2014, co pokazuje, że również producenci takich urządzeń, jak smartfony i tablety, interesują się bezpieczeństwem swoich klientów.

Jednak większość producentów zbyt wolno przyjmuje rady dotyczące zwiększania zabezpieczeń systemu. Oczywiście poza gigantami, takimi jak Google i wspomniany Apple.

Nowością są aplikacje na telefon, które wyłączają się, gdy wykryją, że znajdujemy się w podróży. Ale nie zawsze działają tak, jak powinny. Jednym z takich przykładów jest aplikacja Snapchat, posiadająca tak zwany "filtr prędkości". Jego zadaniem jest monitorowanie szybkości, którą się poruszamy. Dodatkowo aplikacja wyświetla takie komunikaty, jak "nie rób zdjęć podczas jazdy, prowadź". Podobnie działania podjęła aplikacja Pokemon Go.

Kto jest winny
Trzeba przyznać, że programiści mogliby postarać się o stworzenie jak najlepszych zabezpieczeń, aby kierowcy nie korzystali z telefonu podczas jazdy. Ale czy to na tym miałoby polegać. Przecież o wiele prościej będzie, jeśli każdy kierowca będzie rozsądnie myślał i już nigdy nie zdecyduje się na korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Jeśli jest to jednak koniecznością, to wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw słuchawkowy bądź głośnomówiący do naszego auta.

Gdyby orzec, że to producenci urządzeń technologicznych są winni tylu wypadkom, to automatycznie można by oskarżyć producentów noży za ilość zabójstw związanych z użyciem tego przedmiotu. A takich przykładów można by tylko mnożyć. O wiele większe znaczenie odgrywa więc nasza świadomość i umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji w życiu, także podczas prowadzenia samochodu.

 

Szymon
HardLab.pl


 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.