World Press Photo - Nowy konkurs, szansa dla kreatywnych

Organizacja zapowiedziała zupełnie nowy konkurs, ma on być odpowiedzią na rosnące potrzeby „kreatywnych dokumentalistów“ i oparty na mniej restrykcyjnych zasadach.

Kwestia manipulacji zdjęć dokumentalnych to problem, który towarzyszy każdej edycji WPP. Poskutkowało to zaostrzeniem przepisów dotyczących jakichkolwiek "modyfikacji". W roku 2015, głośno było o pracy Giovanni Troilo - “The Dark Heart of Europe”. Miał to być dokument, życia belgijskiego miasteczka Charleroi, praca wygrała główna nagrodę, po czym została zdyskwalifikowana, gdy jury stwierdziło, że zdjęcia były ustawiane.

WP20“The Dark Heart of Europe”, fot. Giovanni Troilo

Kreowanie rzeczywistości to jednak jak widać, naturalna potrzeba artystów, co roku takich prac pojawia się sporo, a w 2016 aż 20% finalistów zostało odrzuconych. WPP wyciąga rękę do kreatywnych fotografów i zapowiada konkurs, w którym nie będą obowiązywały zasady etyki dziennikarskiej, jego pierwsze edycja ma odbyć się w październiku 2017 roku.

Gdy tak duża organizacja przytakuję tej formie sztuki, oznacza to duży krok dla całego środowiska, jestem pewien, że efekty, które zobaczymy pod koniec przyszłego roku zaskoczą i wniosą świeżą jakość.

 

Piotr
HardLab.pl
piotr(at)hardlab.pl

 

 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.