iRobot Roomba E5 – recenzja i test przejazdów

Roomba E5 to jeden z ostatnich modeli ze stajni iRobot, które pojawiły się w sprzedaży kilka miesięcy temu. W trakcie ostatnich 3 tygodni mieliśmy okazję sprawdzić jego możliwości oraz przeprowadzić test w którym pokazujemy jak radzi sobie m.in. z przejazdem przez mały dywanik, wjazdem pod szczeliny oraz jakością sprzątania. Jesteście ciekawi jak wypadł robot? Zapraszamy do lektury.

 

Obudowa i wyposażenie
Obudowa Roomba E5, która do nas trafiła jest w połyskliwym czarnym kolorze. Jej kształt jest w pełni okrągły, co jest od zawsze znakiem charakterystycznym robotów iRobot. Całość wykonana została z dość dużą precyzją, a zastosowane materiały sprawiają bardzo dobre wrażenie. Nie ma tutaj mowy o jakiś niedociągnięciach wynikających np. z próby zaoszczędzenia przy którymś z etapów produkcji.

Na górze obudowy znajdziemy centralny duży przycisk, który służy do uruchomienia i zatrzymania robota. Po lewej stronie znajduje się przycisk, którego naciśnięcie powoduje automatyczny powrót robota do stacji dokującej. Po prawej z kolei został umieszczony przycisk służący do uruchomienia czyszczenia w najbliższej okolicy (działanie przycisków przedstawiamy na osobnych filmach). Nad przyciskami znajduje się również praktyczna rączka do przenoszenia urządzenia. Niby drobiazg, ale potrafi ułatwić życie zwłaszcza jeżeli przenosi się robota pomiędzy piętrem, a jedna ręka jest zajęta.
Z przodu urządzenia znajdziemy specjalny zderzak, który ma za zadanie amortyzowanie uderzeń po trafieniu na przeszkodę.

Z tyłu umieszczony został przycisk do wysuwania pojemnika na brud, który można myć pod bieżącą wodą. Jest to nowość i z pewnością ułatwia jego czyszczenie.
Od spodu znajdziemy m.in. dwa duże amortyzowane kółka, które radzą sobie z podjazdem na niewielkie przeszkody, typu dywan, chodnik czy próg. W jednym rogu umiejscowiona została szczotka wmiatająca napotkany bród do dwóch zielonych gumowych szczotek. Zostały one specjalnie wyprofilowane w taki sposób, aby jedna z nich idealnie przylegała do podłogi, a druga np. do dywanu.

W zestawie z robotem znajdziemy:
-Zintegrowana Stacja Dokująca
- Przewód
- Wirtualna ściana Dual Mode (2 baterie AA dołączone)
- Dodatkowy filtr
- Akumulator iRobot Li-Ion (w urządzeniu)
- Instrukcja obsługi i Szybki start

 

Część praktyczna – pierwsze wrażenia
Przy pierwszym zetknięciu Roomba E5 sprawia bardzo pozytywne wrażenie, które utrzymuje się również po bliższym zapoznaniu. Model E5 został wyposażony w kilka czujników m.in. Cliff Detect (zabezpiecza przez spadkiem np. z schodów), Anti-Tangle (zapobiega zaplątaniu w kable), Self Chraging (w momencie słabej baterii, robot sam wraca do stacji dokującej aby się naładować).
Na pokładzie znajdziemy również moduł WiFi, co umożliwia sterowanie E5 za pomocą dedykowanej aplikacji. Jest ona bardzo intuicyjna i nie powinna nikomu sprawić problemu. Z jej najważniejszych funkcji warto zwrócić uwagę na możliwość szybkiego uruchomienia i zatrzymania robota, zaplanowania harmonogramu pracy oraz sprawdzenia poziomu np. zapełnienia pojemnika na brud.
Na poniższym filmie możecie sami zobaczyć jak aplikacja się prezentuje. Aplikacja nie sprawiła nam problemów, za każdym razem działała zgodnie z przeznaczeniem.

Ocena aplikacji: 10/10 pkt

 

Test z dywanem: przejazd
Na potrzeby testu modelu E5 (w przyszłości również innych modeli różnych producentów) przygotowaliśmy kilka scenerii odpowiadających najbardziej popularnym warunkom napotkanym w polskich domach.
Na pierwszy ogień poszedł przejazd przez niewielki dywanik.

Na powyższym filmie widać jak robot radzi sobie z przejazdem przez mały i lekki dywanik. Na około 10 przejazdów 7 z nich zakończonych zostało sukcesem. Reszta zakończyła się podwinięciem dywanu i jego ominięciem. Wynik biorąc pod uwagę dużą moc ssania jest zadawalający.
Ocena: 7/10 pkt

 

Test kuchenny: 10 min przejazd, omijanie przeszkód, sprzątanie
Przeprowadzony test ma na celu pokazanie szybkości przejazdu. Umieszczone cięższe przeszkody mają za zadanie przedstawienie tego jak robot radzi sobie z ich rozpoznawaniem i omijaniem.

Robot poradził sobie ze sprzątnięciem pomieszczenia w niecałe 9 minut. Na filmie widoczne jest poprawne objechanie przeszkód jakimi jest np. noga od stołu lub krzesła. Zwróciliśmy również uwagę na poprawne posprzątanie zabrudzeń przy krawędziach. Jedyna uwaga może być do mocy z jaką momentami robot uderza w przeszkodę – jeżeli jest to ściana to problem nie występuje, ale w przypadku nogi od krzesła czasami zdarzało się, że E5 nie traktował jej jako coś czego przesuwać się nie powinno.
Ocena 9/10

 

Test pokój dziecięcy: przejazd po dywanie, omijanie małych i lekkich przeszkód
Test w całości przeprowadzany jest na ciemnym dywanie z niskim włosem. Rozlokowane drobne zabawki mają za zadanie pokazać jak robot radzi sobie z ich omijaniem.


Na filmie widać, że cała przestrzeń została poprawnie posprzątana. Robot bez problemu poradził sobie z przejazdem po dywanie. Widać tutaj faktyczne zastosowanie większej mocy ssącej oraz technologii Aero Force. Podobnie jednak jak w teście kuchennym tak i tutaj robot mniejsze przeszkody traktuje na zasadzie, że jak uda się coś przesunąć to czemu tego nie zrobić. Gdyby czujnik odpowiadający za przesuwanie przedmiotów był bardziej czuły to moglibyśmy określić przejazd jako wzorcowy.
Ocena 8/10

 

Test: wjazd pod łóżko
Ten test pokazuje jak robot radzi sobie z wjazdem w ciemniejsze i niższe zakamarki. Robot za każdym razem bez najmniejszego problemu poradził sobie z wjazdem pod krawędź łóżka. Na filmie widać również jak dobrze radzi sobie również z jeszcze niższą przeszkodą jaką jest stopień koło wyjścia balkonowego.


Ocena 10/10

 

Powrót do stacji dokującej
Robot został wyposażony w funkcję powrotu do stacji dokującej. Uruchamiana jest ona w momencie całkowitego posprzątania, konieczności doładowania baterii lub ręcznego wywołania powrotu. W trakcie testów nie mieliśmy problemu z jej działaniem. Przykład ręcznego wywołania powrotu możecie zaobserwować na poniższym filmie.

Tryb sprzątania w wybranym miejscu
Obok przycisku głównego na obudowie znajdziemy przycisk do uruchomienia funkcji sprzątania na małym obszarze. Według mojej opinii tryb ten jest świetnie dopracowany. Robot najpierw zatacza duże koło, aby potem je zawęzić i zakończyć sprzątanie. Za każdym razem efektywność była rewelacyjna. Poniżej możecie zobaczyć jak robot w tym trybie radzi sobie ze sprzątaniem igiełek z choinki.

 

Podsumowanie:
Model E5 to bardzo udany robot, który z całą pewnością spełni oczekiwania większości użytkowników. Jego proste uruchomienie oraz obsługa nie powinna sprawić problemu również starszym osobom.
Testowany model posiada 5x większą moc ssącą w stosunku do serii 600 i 700. Tą różnicę widać najlepiej na wykładzinach i dywanach, gdzie bez problemu Roomba radzi sobie z zebraniem paprochów czy sierści.
Podczas testów robot ani razu nie zaliczył awarii czy też komunikatów o błędach, co tylko potwierdza jego wysoką jakość wykonania.

Bardzo przydatna przydała się również dołączona do zestawu wirtualna ściana Dual Mode. W momencie jeżeli chcielibyście aby robot sprzątał konkretne pomieszczenie i nie wyjeżdżał z niego to wystarczy postawić wirtualną ścianę w konkretnym miejscu.
Model E5 jest obecnie dostępny w sprzedaży za nieco ponad 2000 zł. W tej kwocie możecie otrzymać robota przemyślanego, który stoi na najwyższym poziomie pod względem wykonania oraz sprzątania. Jako redakcja zdecydowanie polecamy.

 

iRobot Roomba E5 - finalna ocena:

44 / 50 pkt

 

Marcin
HardLab.pl
marcin(at)hardlab.pl

 

 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.