M720 Triathlon - mysz, która potrafi zaskoczyć - recenzja

Kilka tygodni temu do naszej redakcji trafiły dwa urządzenia od Logitecha – mysz M720 Triathlon oraz klawiatura K400 Plus TV. Nie czekając zbyt długo na pierwszy ogień do testów powędrował gryzoń.

Na początku dodam, że na co dzień korzystam z myszy Logitech G Pro Gaming zatem w recenzji będę w niektórych momentach odnosił się jako do niej w celu porównaniu działania oraz funkcji.

W zestawie z myszką w standardowym opakowaniu otrzymujemy instrukcję, krótkie wprowadzenie oraz nadajnik USB. Warto od razu podkreślić, że myszkę możemy podłączyć również poprzez Bluetooth, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem zwłaszcza jeżeli korzystamy z niej np. na komputerze stacjonarnym i laptopie. Wówczas nie ma konieczności zabierania za każdym razem nadajnika USB.

options

Z informacji podanych przez producenta myszka powinna na jednej baterii AA wytrzymać nawet do 24 miesięcy – ciężko uwierzyć mi w taki wynik przy codziennym kilkugodzinnym korzystaniu, ale po około 3 tygodniach korzystania w warunkach biurowych wskaźnik poziomu baterii cały czas pokazuje maksymalny poziom – jednym słowem brawo Logitech.


M720 Triathlon 3

M720 Triathlon 10

W myszce nie zostały zastosowane żadne wymienne ciężarki, ale nie oczekujemy tego od myszki przeznaczonej do codziennej wygodnej pracy zatem nie traktujemy to jako wady.

Sama mysz M720 jest średniej wielkości, jest wyraźnie wyprofilowana dla osób praworęcznych i doskonale układa się pod kciuk dzięki czemu pewnie i stabilnie się na niej pracuje. Podczas kilkugodzinnej pracy nie zauważyłem bólu dłoni oraz nadgarstka, sam plastik również jest przyjemny w dotyku i nie powoduje nadmiernego pocenia ręki. Waga myszki to 135 g.

M720 Triathlon 5

Na jej obudowie znajdziemy 8 programowalnych przycisków, które może ustawić w zainstalowanym oprogramowaniu. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia pracę przy programach biurowych oraz zarządzaniu multimediami.

Idąc od góry pomiędzy dwoma podstawowymi przyciskami znajdziemy klikalną rolkę, która poza przewijaniem posiada również funkcję klikania w lewo i prawo. Sama rolka została wyposażona w dwa rodzaje przewijania – klasyczne oraz szybkie. Do przełączania trybu między pracą roli służy przycisk umiejscowiony na górze obudowy. Klasyczna praca rolki jest dobrze wyczuwalna, jednak w porównaniu do wspomnianej wcześniej G Pro Gaming jest bardzo głośna. To samo tyczy się z zresztą również odgłosu lewego i prawego przycisku. Jeżeli szukacie typowej cichej myszki to weźcie to pod uwagę. Wracając jednak do tematu rolki to przełączając ją w tryb szybki rolkę możemy wprawić w szybki luźne obkręcanie się co jest rewelacyjnym rozwiązaniem np. w przypadku przewijania długich dokumentów. W tym trybie rola działa bardzo cicho, praktycznie bezgłośnie.

M720 Triathlon 7

M720 Triathlon 6

Z boku obudowy znajdują się 4 przyciski. Dwa najbardziej wysunięte do przodu to typowe przyciski do dowolnego ustawienia. Możemy przypisać im jedną z wielu funkcji np. kopiuj, wklej, wycisz itd. Pod kciukiem znajduje się praktycznie niewidoczny trzeci przycisk, który do wyraźnym kliknięciu domyślnie wywołuje siatkę z widokiem otwartych okienek. Oczywiście jest możliwość zmiany również i tej funkcji w oprogramowaniu. Co ważne przycisk ten trzeba wyraźnie nacisnąć więc nie należy się martwić, że co chwila nasz kciuk omyłkowo go włączy.

Ostatnim przyciskiem jest ten najbliżej naszego nadgarstka obok którego znajdziemy oznaczenie od 1 do 3. Jest to specjalny przycisk, który odpowiedzialny jest za obsługę funkcji FLOW.

Co to jest Logitech Flow?

Logitech wpadł na pomysł, który wielu osobom może bardzo ułatwić życie. Flow to możliwość szybkiego przesyłania np. plików między np. laptopem a innym komputerem dzięki swobodnego przesuwaniu myszki między jednym a drugim monitorem. Aby to było możliwe trzeba zainstalować na wszystkich urządzeniach Logitech Options, połączyć je w tej samej sieci WIFI lub LAN oraz połączyć z nimi myszkę np. przez Bluetooth lub nano-odbiornikami. Cała konfiguracja przebiega bardzo szybko i nie powinna sprawić nikomu większych trudności.

Transfery przesyłanych plików są bardzo przyzwoite i dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma w zasadzie potrzeby korzystania z pendrive lub zewnętrznych dysków. Nie zdarzyło mi się podczas testów, aby transfer został zerwany lub był problem ze skopiowaniem pliku. Plik o wielkości ok 1 GB kopiował się w około 2 minuty.

logitech flow

Podsumowanie

Czy osobiście kupiłbym myszkę? Tak, myszka zapewnia bardzo wygodny i ergonomiczny tryb pracy. Bez problemu radzi sobie z pracą na podkładkach materiałowych, biurku czy kolanie (czasami też się zdarzało). Ma rewelacyjny tryb zarządzenia energią, dzięki czemu nie musimy się martwić, że raptem zostaniemy odcięci od zasilania. Kilka programowalnych przycisków przyspiesza codzienne procesy, a tryb FLOW może być kluczowy dla osób, które codziennie korzystają z kilku urządzeń.

Największe wrażenie zrobiła na mnie rolka z trybem szybkiego przewijania.

Minus? Jest właściwie jeden o którym wspomniałem w recenzji – sama rolka w standardowym trybie oraz dwa główne przyciski dość głośną pracują. W warunkach biurowych nie będzie to przeszkadzać, ale np. w cichym pomieszczeniu na pewno będzie to wyraźnie słyszalne.

Jeżeli miałbym się jeszcze do czegoś przyczepić to etui, a właściwie jego brak. Dla myszki, która z powodzeniem może być używana jako urządzenie mobilne byłby w sam raz.

 

Marcin / HardLab.pl

 

 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.