iRobot Braava Jet 240 - test robota mopującego

Inteligentne odkurzacze są obecne na rynku już od dłuższego czasu i sprawują się całkiem nieźle. Pytanie natomiast – co jeśli odkurzanie nie do końca rozwiąże problem ubrudzonej podłogi? Z odpowiedzią przychodzi firma iRobot, która stosunkowo niedawno wprowadziła do swojej oferty urządzenia służące do automatycznego mycia podług.

Obiektem dzisiejszej recenzji jest produkt – wymienionego wcześniej producenta – o nazwie Braava Jet 240, czyli inteligentny robot mopujący. Trzeba przyznać, że prezentuje się on całkiem nieźle:

irobot braava 250 1

Nasza redakcja jednak nie ocenia książki po okładce i postanowiliśmy przeprowadzić kilka testów, ale o nich trochę później. 

Na sam początek należy wspomnieć co znajdziemy w pudełku oprócz iRobota. Mianowicie:

• Instrukcję obsługi w kilku językach, w tym języku polskim oraz kartę gwarancyjną.
• Komplet sześciu jednorazowych nakładek czyszczących, po dwie z każdego rodzaju (niebieska, pomarańczowa i biała).
• Baterię litowo-jonową o pojemności 1950 mAh.
• Ładowarkę do wyżej wymienionego akumulatora

irobot braava 250 2
Warto zatrzymać się na chwilę przy samych nakładkach, tak jak już wcześniej wspomniałem są ich trzy rodzaje – niebieska, pomarańczowa oraz biała. Każda nakładka jest odpowiedzialna za inny rodzaj czyszczenia powierzchni, a robot sam wykrywa, która z nich jest aktualnie założona – trzeba przyznać, że całkiem nieźle.

Niebieska nakładka:
Robot wykonuje potrójny ruch przypominający ten podczas tradycyjnego mopowania. Urządzenie jedzie krótki kawałek do przodu w jedna stronę, nieco się cofa, a następnie jedzie do przodu w drugą stronę, zmieniając kierunki podczas sprzątania danej powierzchni.
Zalecane zastosowanie: brud oraz plamy.

Pomarańczowa nakładka:
Delikatne, ale dokładne sprzątanie. Robot jedzie krótki kawałek do przodu, następnie cofa się w linii prostej i kontynuuje ruchy do przodu i do tyłu podczas czyszczenia danej powierzchni.
Zalecane zastosowanie: brud oraz kurz.

Biała nakładka:
Robot szybko przesuwa się do przodu w linii prostej, aby posprzątać dany obszar podczas jednego przejazdu. Jest to jedyny program, tak zwanego suchego czyszczenie, czyli krótko mówiąc bez użycia wody.
Zalecane zastosowanie: brud, kurz oraz włosy.

Wszystkie wspomniane nakładki są jednorazowe, a opakowanie dziesięciu sztuk jednego rodzaju to koszt 49,99zł. Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani każdorazową wymianą powierzchni czyszczącej producent posiada na swojej stronie nakładki wielorazowe w cenie 89,99zł, które są wstanie znieść nawet pięćdziesiąt prań.

irobot braava 250 3

Jak długo jest w stanie pracować robot na jednym ładowaniu? Bateria, którą dostajemy w zestawie wystarcza na wyczyszczenie do 20m2 podłoża w trybie mopowania oraz do 25m2 w trybach wycierania na wilgotno oraz zamiatania na sucho. Czas ładowania baterii to około dwie godziny.

irobot braava 250 4

Czas na uruchomienie robota!
W pierwszej kolejności należy oczywiście umieścić akumulator na swoim miejscu. Następnie wybrać interesującą nas nakładkę i wsunąć ją w odpowiednie szyny aż do usłyszenia charakterystycznego pyknięcia. Należy jeszcze uzupełnić zbiorniczek z wodą, który znajduje się pod klapko-uchwytem robota. Pozostało jeszcze tylko umieścić robota w lewym dolnym rogu czyszczonego obszaru w odległości około 30 centymetrów od dowolnej ściany i nacisnąć przycisk clean i to wszystko – trzeba przyznać, że cała procedura jest naprawdę prosta.

Czy już mogę myć podłogę? W zasadzie to tak, ale należy jeszcze wspomnieć o sterowaniu zdalnym, które umożliwia aplikacja dostępna za darmo na AppStore lub Google Play. Prezentuje się ona tak:

irobot braava 250 5

Podczas testów nie napotkałem żadnych problemów z jej funkcjonowaniem i mogę stwierdzić, że jest ona bardzo solidnie napisana i korzystanie z niej to czysta przyjemność.
Ważną funkcją robota jest tak zwany tryb wirtualnej ściany, który oczywiście można włączyć z poziomu aplikacji, odpowiedzialny za tworzenie niewidocznych barier, aby robot nie sprzątał części pomieszczenia z podłogą innego rodzaju.

Koniec teorii – czas na praktykę!
Przetestowałem wszystkie nakładki dostarczone przez producenta w oryginalnym pudełku, a oto kilka zdań o każdej z nich:

Niebieska nakładka – z pewnością spisze się ona w przypadku mocniejszych zabrudzeń, jednak, żeby usunąć dużo cięższe zabrudzenia takie jak na przykład zaschnięte plamy z całą pewnością potrzebna będzie więcej niż jedna sesja mycia.

Pomarańczowa nakładka – idealnie nada się do codziennego mycia w celu zachowania czystości.

Biała nakładka – służąca do wycierania kurzu i zbierania włosów całkiem nieźle radzi sobie ze swoim zadaniem, natomiast - tak jak w przypadku niebieskiej, gdy poziom kurzu czy piachu jest dość znaczny wymagana będzie więcej niż jedna sesja czyszczenia.

Po więcej informacji z testów zapraszam do materiału wideo, do którego link znajduje się pod artykułem.

Jak to jeździ…
Zdecydowanie jest rzecz, z którą robot radzi sobie nieźle. System odpowiedzialny za projektowanie obszaru pracy jest naprawdę dobry i nie miałem z nim najmniejszych problemów. Tutaj po prostu widać doświadczenie firmy iRobot w budowie automatycznych maszyn sprzątających. Urządzenie sprawnie porusza się po kontach czy między przeszkodami. Czasem oczywiście w coś lekko stuknie, aby zidentyfikować przedmiot i dokładnie posprzątać obszar wokół przeszkody.

Podsumowując…
iRobot Braava Jet 240 z całą pewnością nie jest dla każdego, tak jak wszystko na świecie znajdzie on swoich zwolenników i przeciwników. Przede wszystkim mogę go polecić osobą zapracowanym, mającym mało czasu na sprzątanie, jednocześnie ceniącym sobie porządek w domu. Za pomocą jednego guzika jesteśmy wstanie zdalnie rozpocząć pracę robota – a to trzeba przyznać jest z całą pewnością bardzo wygodne.

Po przeprowadzeniu kilku testów w całym mieszkaniu stwierdzam, że o ile robot nie poradzi sobie z usunięciem zabrudzeń dużego kalibru podczas jednej sesji (prawdopodobnie zrobi to w trakcie kolejnych) to z codziennym utrzymywaniem czystości nie będzie on miał żadnego problemu.

 

 

Jakub
HardLab.pl

 

 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.