Chrome 55 już dostępny z automatycznie wyłączonym Flashem

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planowanym na początku grudnia wdrożeniu nowej wersji Chrome, która ma zużywać dużo mniej pamięci RAM niż dotychczas. Właśnie debiutuje we wersji stabilnej pod nazwą Chrome 55.

Warto od razu dodać, że Chrome otwarcie informuje o blokowaniu w nowej wersji przeglądarki Flasha. Nie oznacza to jednak, że z Flasha nie będzie można korzystać w ogóle. Można będzie poprzez zintegrowaną z programem wtyczkę – informację o możliwości jej włączenia zobaczycie w momencie pierwszego uruchomienia strony, która wykorzystuje Flasha.

Jeżeli natomiast nie zdecydujecie się na włączenie Flasha to w rezultacie powinniście zaobserwować szybsze ładowanie stron oraz mniejsze zużycie pamięci RAM.

Chrome zdając sobie sprawę z tego iż Flash wykorzystywany jest na wielu stronach stworzył listę „białych” stron, gdzie wtyczka będzie automatycznie włączana. Na liście znajdują się m.in. Facebook, YouTube, Yahoo, Yandex czy Amazon. Wydawcy Chrome zapowiedzieli również, że lista pozostaje otwarta – może to oznaczać zarówno dodawanie jak i odejmowanie wybranych stron.

Sam w sobie Flash wydaje się mieć najlepszy okres już za sobą. Uważam, że to dobry ruch ze strony Google na wprowadzenie pewnych ograniczeń. Powinno to być ostrzeżenie przed całkowitym odejściem od tej już nico przestarzałem technologii.

Nowe wersje przeglądarek można już pobierać. Najpierw aktualizację otrzymuję wersje PC, potem Android, a prawdopodobnie na końcu Chrome OS.

 

 

Marcin
HardLab.pl


 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.