"Fantomy" - wystawa zdjęć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Co kryją muzea w magazynach – „Fantomy”, wystawa zdjęć Agnieszki Rayss.

Schowane w magazynach muzealnych, starannie opakowane, zakonserwowane obiekty muzealne na zdjęciach Agnieszki Rayss ze Stowarzyszenia Sputnik Photos są prezentowane na wystawie czasowej „Fantomy”, którą można oglądać do 30 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Autorka wystawy poprzez ekspozycję zdjęć zadaje pytanie o to, jaką politykę muzeum prowadzi wobec tego, co pokazywane publicznie, a także tego, co ukryte i niedostępne.

Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, fotografka Agnieszka Rayss, snuje narrację wystawy o tym, że muzea starannie wybierając przedmioty z kolekcji, kreują wizje, przedstawiają wyobrażone, zwodnicze światy. Magazyny wypełnione są dziełami i obiektami ukrywanymi za fasadą stałych lub czasowych ekspozycji. Zgodnie z wybraną przez muzea decyzją część obiektów pozostanie niedostępna dla zwiedzających. Podlegają one nazywaniu, katalogowaniu, inwentaryzowaniu, segregowaniu i nadawaniu jednostkowych numerów.

„Wpisywanie do ksiąg i nadawanie wartości. Konserwacja, przygotowanie i preparowanie wizerunków oraz fragmentów ciał ludzkich i zwierzęcych. Rzeczy opakowywane i owijane z troską, choć może niekiedy ze wstydem, w bawełniane i bezkwasowe papiery, bibuły, włókniny, ale i sukna, chronione są przed kurzem, światłem i wzrokiem zwiedzających – lub wrogów.” – mówi Karolina Puchała-Rojek, kuratorka wystawy. „Fantomy jednak też oszukują. Ułożone w poprzek klasyfikacji muzealnych haseł mieszają porządki, miejsca, instytucje, ekspozycje i czasy. Odrzucając ich pozorną obiektywność, opierają się na wizualnych skojarzeniach, by wydobyć i wskazać niewidoczne ramy kolejnej polityki muzealnej.” – tłumaczy kuratorka.

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na wystawie „Fantomy” zobaczyć można ponad 60 zdjęć wykonanych w różnych muzeach: sztuki, regionalnych czy medycznych. Fotografie pokazują obiekty z kolekcji muzealnych, a także “obiekty pomocnicze”, jak manekiny, półki, etykiety. Wiele z nich jest ukrytych, opakowanych w bezkwasową bawełnę, bibułkę – chronione przed kurzem i światłem. Agnieszka Rayss, autorka wystawy miesza klasyfikacje i muzealne porządki, odrzuca pozorny muzealny obiektywizm, układa własną niepokojącą narrację, wskazuje do czego służyło i może służyć muzeum, zadaje pytanie czy muzeum może być neutralne, czy zawsze jest polityczne.

Zdjęcia powstawały w latach 2014 – 2022, ostatnie pochodzą z Lwowskiej Galerii Sztuki, już po ataku Rosji na Ukrainę.
Miejsca, w których wykonywane były fotografie: Altonaer Muzeum w Hamburgu, Hamburg Dungeon, Lwowska Galeria Sztuki (Muzeum Sakralnej Rzeźby Barokowej), Muzeum Anatomii we Wrocławiu, Muzeum Anatomii we Wrocławiu, Muzeum Figur Woskowych Panoptikum w Hamburgu, Muzeum Historii Hamburga, Muzeum Geologiczno-Paleontologiczne w Hamburgu, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Regionalne w Semipałatyńsku, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Zoologiczne w Hamburgu, kolekcja anatomiczna Uniwersytetu Medycznego w Baku.

*****

„Fantomy”

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

ul. Kredytowa 1 | od 8 września do 30 października 2022

Autorka: Agnieszka Rayss

Kuratorka: Karolina Puchała-Rojek

Scenografia: Maciej Siuda, współpraca Kacper Bromberg; wykonawca Aleksander Cechanowicz

Produkcja: Marzenda Michałek-Dąbrowska

Współpraca: Maria Sadowska, Lazy Studio

Wystawa współfinansowana przez Uniwersytet SWPS

Partner: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

plakat 1200 x 800 pix

O wystawie na www PME: https://ethnomuseum.pl/wystawy/fantomy/


Źródło: Informacja prasowa

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.