Jak szybko i tanio dotrzeć do domu na święta?

Wielkanoc - gorący okres dla podróżujących

Okołoświąteczne powroty w rodzinne strony potrafią być prawdziwą zmorą dla podróżujących. Nie tylko w kontekście wyzwania logistycznego, ale i zwiększających się kosztów podróży, chociażby ze względu na rosnące ceny paliwa. Jak pokazują dane BlaBlaCar Polska, Wielkanoc jest jednym z okresów o największym natężeniu ruchu na drogach. W tym czasie, dziennie publikowanych jest średnio 10 tysięcy ogłoszeń, które oferują wspólne przejazdy na wspomnianej platformie. Stanowi to zwiększenie liczby ofert o połowę, porównując z miesiącem poprzedzającym ten najgorętszy okres.

– Święta Wielkanocne to jeden z dwóch najbardziej aktywnych momentów w aplikacji BlaBlaCar. Procentowy wzrost publikacji ogłoszeń w kwietniu 2019, kiedy to Wielkanoc przypadała na 21 dzień tego miesiąca, wyniósł blisko 50 proc. względem marca tego samego roku. W bieżącym roku, patrząc na dynamikę ostatnich tygodni, zakładamy, że podaż przejazdów powinna przekroczyć poziom sprzed 3 lat. Powrotowi do liczby ofert, do czasów sprzed pandemii sprzyjają wysokie ceny benzyny oraz rosnące koszty eksploatacji aut. Kierowcy chcą zaoszczędzić w drodze na Święta. Z drugiej strony pasażerowie liczą każdą złotówkę po podwyżkach na kolei – mówi Olgierd Szyłejko, General Manager BlaBlaCar Polska.

Co ciekawe, drugi szczyt aktywności na platformie BlaBlaCar przypada na zgoła odmienną uroczystość, bo… Wszystkich Świętych. W tym okresie liczba ofert współdzielonych przejazdów sięga 9 tysięcy. Dziennie. Trzecia lokata „na pudle” należy do Bożego Narodzenia, a kolejne miejsca zajmują odpowiednio weekend majowy i sierpniowe wyjazdy wakacyjne. W obu przypadkach mówimy o średnio 8 tysiącach publikowanych ogłoszeń każdego dnia.

Wielkanocny autobus

Okres świąteczny determinuje również aktywne monitorowanie platformy przez zespół BlaBlaCar pod kątem liczby dokonywanych rezerwacji w danych kierunkach. W efekcie spółka pozyskuje nowych operatorów autokarowych. Ci z kolei oferują tańsze przejazdy na najpopularniejszych trasach w czasie Wielkanocy.

Najniższe ceny, które można znaleźć na przejazdy autobusowe (działające w obie strony) w BlaBlaCar.pl/bus będą obowiązywały na trasach:

Warszawa - Kraków 35,75 PLN  17,87 PLN

Warszawa - Płock 35 PLN  24,99 PLN

Warszawa - Ryki 18 PLN  9 PLN

Warszawa - Dęblin 20 PLN  10 PLN

Warszawa - Kazimierz Dolny 35 PLN  21 PLN

Warszawa - Puławy 30 PLN 18 PLN

Warszawa - Zakopane 69,99 PLN  34,99 PLN

Kraków - Wrocław 37,40 PLN  18,70 PLN

Kraków - Zakopane 24,99 PLN  12,49 PLN

Lublin - Zamość 20 PLN  10 PLN

Wybór przejazdów współdzielonych ma jeszcze większe uzasadnienie, gdy porówna się ich cenę z kosztem podróży pociągiem na tej samej trasie. W przypadku najpopularniejszych połączeń, jak np. Warszawa-Wrocław, różnica w cenie to ok. 25 zł na korzyść tego pierwszego.

Warto też wspomnieć o oszczędności czasu. Według map Google czas przejazdu samochodem na wspomnianej trasie zajmie ok. 4 godzin, zaś transportem szynowym w najlepszym wypadku 40 min dłużej – przy czym większość połączeń posiada czas podróży o ponad godzinę dłuższy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rezerwując przejazd na platformie BlaBlaCar, a następnie udając się w trasę – niezależnie czy to samochodową, czy autobusową, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych podróżujących – zwłaszcza pod kątem finansowym.

W przypadku zetknięcia się z sytuacją budzącą wątpliwości, jak na przykład prośby o płatność przy użyciu zewnętrznych linków, pod żadnym pozorem nie należy w nie klikać. Najlepszym rozwiązaniem jest odmowa oraz zgłoszenie zdarzenia do działu wsparcia wewnątrz aplikacji. Ponadto, płacić za przejazd najlepiej jest gotówką, po jego zakończeniu.

Co więcej, przy podróżowaniu przejazdami współdzielonymi warto pamiętać o pilnowaniu punktualności i miejsca odbioru, uzgodnionego przy rezerwacji przejazdu. Natomiast przy samych rezerwacjach, opartych w dużej mierze o nasze własne potrzeby i preferencje, głównie ekonomiczne, nie możemy zapominać o dynamicznie zmieniającym się zakresie ofert i wspomnianych wyżej promocjach cenowych.

 

Źródło: Informacja prasowa

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.