Lenovo Moto 360 gen 2 - recenzja

Czym wyróżnia się Lenovo Moto 360 drugiej generacji na tle konkurencji i czy owy smartwatch jest w stanie nas czymś zaskoczyć? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. Zapraszam do lektury. 

Testowany przeze mnie egzemplarz to wersja z 42 mm, czarną tarczą i skórzanym paskiem również w tym kolorze. Jego cena to około 1100zł. Na stronie producenta dostępne są dwa inne warianty tego modelu zegarka: 

• Koperta w kolorze srebra (46 mm), koniakowy pasek (22 mm)
• Koperta w kolorze mosiądzu (42 mm), beżowy pasek (16 mm) – skierowany głównie dla kobiet.

Cenowo wszystkie modele są do siebie zbliżone, różnica między najtańszą a najdroższą wersją to około 100 złotych.

Wszystkie trzy zegarki mają kilka wspólnych cech. Przede wszystkim pasek – wykonywany jest on w manufakturze Horween Leather z naturalnej skóry wysokiej klasy. Oprócz tego łączą je również parametry techniczne:

• Procesor Qualcomm Snapdragon 400
• 512 MB pamięci RAM
• 4 GB pamięci wewnętrznej
• Gorilla Glass III
• Wodoodporność z certyfikatem IP67
• Bluetooth 4.0 LE
• Wi-Fi 802.11 b/g
• Optyczny czujnik pomiaru tętna
• Krokomierz
• Żyroskop
• Czujnik oświetlenia
• Jeden fizyczny przycisk
• Alarm wibracyjny
• Mikrofon dwukanałowy

Jakie natomiast występują różnice pomiędzy modelami? Z całą pewnością jest ich niewiele:
Wariant 42 mm: rozdzielczość 360 x 325 pikseli, zagęszczenie na poziomie 267PPI, akumulator o pojemności 300 mAh.
Wersja 46 mm: rozdzielczość 360 x 330 pikseli, zagęszczenie na poziomie 233PPI, akumulator o pojemności 400 mAh.

moto 360 gen 2

W zestawie każdego z nich znajdziemy dodatkowo ładowarkę indukcyjną, czyli mamy tutaj funkcję wygodnego ładowania bezprzewodowego. Ponadto Moto wspiera standard Qi co oznacza, że obsługuje każdą inną podstawkę tego typu.

Po umieszczeniu smartwatcha w stacji dokującej zmienia on nieco wygląd tarczy. Pełni on od tego momentu funkcję zegarka stacjonarnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sparowany z telefonem spełniał rolę budzika. Dodatkowo ekran nie razi w oczy, zwłaszcza w nocy a pasek ładowania oznajmia nam czy naszeurządzenie jest w pełni naładowane.

moto 360 gen 2 a


Czas założyć go na rękę…
O ile średnica koperty nie odstrasza swoją wielkością to na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że wysokość może budzić lekkie wątpliwości co do komfortu użytkowania (11,4 mm). Spokojnie, gdy zegarek jest już na nadgarstku efekt znika i muszę przyznać, że nosi się go bardzo wygodnie. Całokształt poprawia dodatkowo pasek, który nie jest zbyt sztywny i z łatwością dopasowuje się do ręki. Ponadto urządzenie jest lekkie i podczas codziennego używania nie odczuwałem żadnego dyskomfortu.

moto 360 gen 2 b


Kilka słów o oprogramowaniu…
Lenovo Moto 360 V2 łączymy ze smartfonem poprzez aplikację Android Wear. Całość trwa około 15 minut i mnie osobiście nie sprawiła większych problemów. Zegarek ma również wsparcie dla systemów iOS, ale z tego co wiem sparowanie go z takiego typu urządzeniem zajmuje trochę więcej czasu. Dodatkowo słyszałem uwagi na temat opóźnień przychodzących powiadomień, a gdy taki aspekt ma miejsce cała magia niestety pryska. Dlatego urządzenie testowałem głównie na platformie dedykowanej.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż smartwatch nie będzie w pełni funkcjonalny do czasu połączenia go z telefonem lub tabletem. Wynika to, z tego, że nie jest on samodzielnym urządzeniem. Oferowane funkcje natomiast wymagają takiego rozwiązania. Czy takie wyjście jest wygodne? To już kwestia indywidualna.
Co do samych tarcz, w opcjach aplikacji Android Wear jesteśmy w stanie je zdalnie personalizować co jest dość fajnym bajerem.

Z uwagi na to, że w tak małym urządzeniu nie można póki co zmieścić baterii o dużej pojemności zegarek posiada automatyczny tryb zmiany wyświetlacza. Oznacza to, że w momencie kiedy nie używamy naszego urządzenia tarcza jest wygaszona. Z reguły wyświetla wybrany, uproszczony, czarno-biały motyw. Natomiast po wykonaniu gestu spojrzenia na zegarek ten automatycznie się wybudzi a naszym oczom ukaże się wybrana wcześniej przez nas tarcza.

Tak to wygląda w praktyce:

moto 360 gen 2 c

Tryb uśpienia.

moto 360 gen 2 d

Wybudzony zegarek.

 

Trochę o funkcjonalności…

Zdecydowanie każdy kto jest zainteresowany kupnem smartwatcha znajdzie w tym modelu coś dla siebie. Dla mnie jedna z wygodniejszych rzeczy była zdecydowanie funkcja powiadomień. Zerkanie na telefon ograniczyło się do minimum. Wszystko co chciałem przeczytać wyświetlało się na moim nadgarstku.
Z rzeczy ciekawych znajdziemy jeszcze funkcję kalendarza, odbieranie lub odrzucanie połączeń, wysyłanie wiadomości, przypomnień, sterowanie głosowe w języku polskim, mierzenie tętna czy obsługa urządzeń audio przez Wi-Fi. Z całą pewnością jest tego masa. Kwestia tylko, żeby mieć chęci do korzystania z udogodnień.

moto 360 gen 2 e

Podsumowanie…
Zdecydowanie jest to urządzenie dla osób, które chcą mieć smartwatch.
Na ten moment większość ludzi odstrasza myśl o konieczności ładowania kolejnego urządzenia. Tutaj mamy plus w postaci tego, że czynność ta została uproszczona do minimum. Wszystko wiąże się tylko z koniecznością postawieniem zegarka w odpowiednim miejscu. Z reguły nie powinno to stwarzać problemu, ale na kilkudniową wycieczkę do lasu lepiej jednak zabrać coś bardziej tradycyjnego.

Więcej informacji na temat zegarka znajdziecie również na filmie umieszczonych na naszym kanale na YouTube:

 

Jakub
HardLab.pl
jakub(at)hardlab.pl

 

 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.