Największe Technologiczne newsy roku 2016!

 

Rok 2016 odegrał duże znaczenie w świecie technologii. To właśnie w nim mieliśmy do czynienia z nowymi gadżetami. Cześć z nich stanowiła pewne ulepszenie poprzednich urządzeń, natomiast inne zostały stworzone na nowo i dzięki temu dostarczyły nam coś nowego. Warto przypomnieć sobie te największe technologiczne gadżety i newsy roku 2016.

1. Iphone Apple 7 z nowym gniazdkiem słuchawkowym
Tym razem firma Apple zdecydowała się na wyróżnienie pod względem stworzenia własnego gniazdka słuchawkowego. Uniwersalne wejście poszło więc daleko w las, co oznacza, że funkcjonalny mini jack 3.5 mm nie wejdzie już do tego smartfona. Zostało przygotowane to samo gniazdko do ładowarki od telefonu oraz słuchawek. Jeśli więc chcemy w tym samym momencie ładować telefon i słuchać muzykę, to musimy zakupić specjalny przełącznik. Sprawi on, że będziemy mogli w tym samym momencie podłączyć zarówno ładowarkę i słuchawki do Iphone Apple 7.

iphone 7 wejście słuchawkowe

2. Wybuchowy Samsung Galaxy Note 7
Firma Samsung od wielu lat wysila się w stworzeniu smartfonów godnych walki z najnowszymi Iphone'ami. Kolejnym z przykładów miał się okazać Galaxy Note 7. Posiada on ekran wysokiej rozdzielczości, nowoczesne szkło, najlepsze aparaty fotograficzne i ogromny akumulator. Dodatkowym udogodnieniem jest gniazdo słuchawkowe, slot kart pamięci i odporność na wodę. Wydaje się być wszystko bardzo piękne, tylko poza przypadkami o eksplodowaniu tych smartfonów, które okazywały się coraz częstsze. W tym celu firma Samsung zdecydowała się na wprowadzenie zamienników "bezpiecznych" baterii do Galaxy Note 7, ale również i one nie przyniosły większych rezultatów. W efekcie produkcja telefonu została w całości przerwana.

samsung galaxy note wybucha

3. Samodzielne samochody - autonomiczne
Wielu producentów samochodów w roku 2016 zaczęło wysilać się w przygotowaniu autonomicznych pojazdów, które zachwycą cały świat. Takie udoskonalenie wprowadziła już firma Tesla Motors. Specjalna funkcja Autopilota zamienia wszystkie modele tesli w autonomiczne samochody, które swobodnie poruszają się po drogach. Również firma Google od wielu lat tworzy nowe projekty samochodów autonomicznych bądź współpracuje przy tworzeniu odpowiednich programów, które pozwalają na ich właściwe i bezpieczne użytkowanie.

tesla

4. Rozwój aplikacji Snapchat i Facebook
Aplikacja zyskała na popularności social network. Wprowadzone ulepszenia, jak oszczędność w pamięci zdjęcia i wiele innych przyczyniły się do zwiększenia jej możliwości, przez co również Facebook zaczął się coraz bardziej obawiać. Zdecydował się nawet na wprowadzanie podobnych ulepszeń, które mają zachęcić użytkowników FB, aby nie korzystali ze Snapchata, ponieważ nie zaoferuje im coś nowego. Ale dopiero w następnym roku będziemy mogli ocenić tą walkę aplikacji społecznościowych.

5. Facebook na żywo
Na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się nowość, a mianowicie możliwość transmisji strumieniowej wideo na żywo. Dzięki temu FB w szybkim czasie okazało się potężnym narzędziem do raportowania w czasie rzeczywistym. Ocenia się, że na FB transmisje okazują się bardziej realistyczne.

To udogodnienie przyczyniło się do rozpowszechnienia aplikacji Facebook, z której aktualnie korzysta ponad 1 mld użytkowników. Aktualnie mają oni możliwość nadawania swojego życia za pośrednictwem kamer w swoich smartfonach i tabletach. A do wszystkiego przyczynia się Facebook zapewniający możliwość tworzenia transmisji na żywo.

6. Projekty najszybszego transportu
Hyperloop zdecydował się na zaprezentowanie nowoczesnego środka transportu, który będzie w stanie osiągnąć prędkość dźwięku. Dzięki temu czas transportu z Australii do USA zająłby kilka godzin. Cały transport miałby odbywać się w szczelnie zamkniętej rurze, w której jest zachowana próżnia i to właśnie dzięki niej pojazd jest w stanie osiągnąć tak zawrotną prędkość. To kapsuła prędkości, która możliwe, że już niedługo znajdzie zastosowanie w Australii, a następnie w wielu innych krajach i kontynentach.

7. VR
Wirtualna rzeczywistość wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku technologicznym. Dzięki temu w roku 2016 pojawiły się coraz lepsze narzędzia w tym zakresie. Zaliczymy do nich takie urządzenia, jak Sony PlayStation VR, HTC Vive i Oculus Rift Facebook. To właśnie dzięki nim firmy Microsoft i Apple zdecydowały się na ukazanie możliwości rzeczywistości wirtualnej. Oczywiście system ten jest coraz bardziej udoskonalany, dzięki czemu już niedługo każdy będzie chciał zapoznać się z aktualnymi możliwościami VR.

vr

8. Jazda z Uber
Korzystanie z taksówek okazało się już mniej powszechne, a wszystko to wynik nowoczesnej aplikacji, która zaistniała również w naszym kraju. Mamy na myśli aplikację Uber, która w Stanach Zjednoczonych cieszy się ogromną popularnością. Dzięki niej zwykłe osoby mogą zamieć się w kierowców swoich samochodów, zapewniając drugim użytkownikom aplikacji usługę podwożenia ich w konkretne miejsce. Wystarczy się zarejestrować i spełnić kilka innych wymagań. Są specjalne kryteria przygotowane dla osób, które chciałby skorzystać z takiej formy transportu. Natomiast inne przygotowano dla samych kierowców Ubera.

uber

Aktualnie spółka Uber jest warta ponad 60 mld dolarów, warto jednak zauważyć, że nie wszystkie kraje decydują się na jej wprowadzenie w życie. Została na przykład zakazana w takich krajach, jak Francja i Londyn, Indie czy Hiszpania. Również Chiny zrezygnowały z Uber. A to wszystko wynik uniknięcia podatków przez użytkowników Ubera, którzy pełnią rolę Kierowców. Nie mają zamiar odprowadzać podatku od uzyskiwanych dochodów, korzystając z pewnej luki prawnej. Tym samym pewne kraje nie zdecydowały się na wprowadzenie tej aplikacji.

Natomiast w naszym kraju nadal jest dostępna, choć parlament jest nią coraz bardziej zainteresowany. Można więc korzystać z takiej formy transportu w Polsce i zostać Kierowcą Ubera.

Podsumowanie
Technologia w roku 2016 zachwyciła nas wieloma nowościami. A dodatkowo dała nam nadzieję, że również w następnych latach będziemy mogli liczyć na dostęp do jeszcze większego rozwoju w tej dziedzinie. Nowe urządzenia, smartfony, poprawa komfortu życia, pracy, prowadzenia samochodu. To wszystko czeka na również w następnym roku. Czekamy z wielką niecierpliwością!

 

 

Szymon
HardLab.pl


 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.