Bezpieczeństwo zakupów internetowych – Pamiętaj!

Zakupy online to coraz częstszy wybór społeczeństwa, zarówno kobiet, mężczyzn i dzieci. Uważamy zakupy internetowe za wygodne, komfortowe, tanie, a zarazem proste i szybkie. To wszystko sprawia, że wszyscy sprzedawcy decydują się na poprowadzenie swojego biznesu również w sieci.

Przez to powstaje więcej sklepów internetowych, które znajdują się w naszym zasięgu ręki. Skorzystać z ich oferty mamy możliwość w każdym momencie, co również staje się bardzo atrakcyjne.

Aby jednak być w pełni zadowolonym z zakupów internetowych, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Dzięki temu uchronimy nasze dane osobowe. Specjaliści od Bezpieczeństwa w sieci zwracają uwagę, że pojawiają się różnorodne naruszenia bezpieczeństwa w sklepach internetowych. Jak więc uniknąć takich zagrożeń i chronić swoją tożsamość w sieci przez cały czas?

Sprawdź czy Twoje zakupy internetowe są bezpieczne
Warto, abyś zastanowił się nad kilka pytaniami, dzięki którym odpowiesz sobie na pytanie, czy Twoje zakupy w sieci są całkowicie bezpieczne:
1. Czy sklepy internetowe, z których korzystasz posiadają systemy zabezpieczeń?
2. Czy adres internetowy sklepu posiada certyfikat szyfrowania SSL?
3. Czy korzystasz z bezpiecznej karty kredytowej czy karty do firmowego czy osobistego konta bankowego?
4. Czy sklep wymaga od Ciebie podania więcej informacji o sobie, poza nazwiskiem, adresem zamieszkania i numerem telefonu?
5. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, chroniące Twój komputer przed wirusami i przeglądarkę przed reklamami plug-in?
6. Czy stosujesz silne i trudno rozpoznawalne hasła?
7. Czy klikasz w nieznane linki do stron reklamowych?
8. Czy sieć internetowa, z której korzystasz jest bezpieczna?
9. Czy korzystasz z kilku rodzajów zabezpieczeń, jeśli są one dostępne?

Bezpieczne zakupy przez telefon
Badania pokazują, że coraz częściej zakupów internetowych dokonujemy za pomocą telefonów komórkowych, najczęściej smartfonów, które umożliwiają nam swobodne poruszanie się po sklepie internetowym i złożenie zamówienia. Jeśli więc i my korzystamy z takiej opcji dokonywania zakupów online, to powinniśmy wiedzieć, że nie wszystkie aplikacje są warte zainstalowania. Pewne aplikacje pozwalające na zakupy w specjalne dni promocji, jak "Black Friday", oznaczono jako szkodliwe dla użytkowników.

Dokonując zakupów przez aplikacje z telefonu pamiętaj, aby:

- dokładnie przyjrzeć się aplikacjom, które proszą Cię o podanie podejrzliwych uprawnień (np. funkcje administracyjne, dostęp do wiadomości tekstów i kontaktów, dostęp do przechowywanych haseł i informacji o kartach kredytowych),
- sprawdzić, jak inni oceniają aplikacje,
- pobierać aplikacje tylko z oficjalnych sklepów, na przykład z Google Play czy App Store.

Wniosek: Zachowaj zdrowy rozsądek
Podczas zakupów online często będziemy natrafiać na wysokie promocje. Warto jest wtedy dokładnie sprawdzić danego sprzedawcę, aby mieć pewność czy jego oferta jest pewna i bezpieczna. Stosujmy się do powyższych zasad, kiedy decydujemy się na zakupy internetowe przez komputer czy telefon, a dzięki temu już zmniejszymy prawdopodobieństwo, że zostaniemy kiedykolwiek oszukani.

 

 

Szymon
HardLab.pl


 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco.

Nie wysyłamy spamu!