iRobot 980 - najlepszy model na rynku? Zapowiedź testu

 

Odkurzanie to zazwyczaj jedna z tych czynności, którą wykonujemy bo musimy. Mamy jednak z niej wyjście, dzięki automatycznym robotom sprzątającym, które na polskim rynku dostępne są już od kilku lat. Kilka miesięcy temu do sprzedaży trafił model iRobot Roomba 980, który jest obecnie najbardziej zaawansowanym robotem sprzątającym.

Model 980 to najnowszy i zarazem najwyższy model Roomba. Sama marka jest światowym liderem w kategorii robotów automatycznych zatem można oczekiwać, że jej funkcje i skuteczność będą stały na wysokim poziomie.

Jak działa Roomba 980?
Jak sama nazwa wskazuje jest to automatyczny robot, który ma za zadanie samodzielnie posprzątać dany obszar. Naszym zadaniem jest jedynie włączenie robota oraz co jakiś czas opróżnienie pojemnika w którym gromadzi się bród. Samo uruchomienie robota możemy wykonać na dwa sposoby: pierwszy to włączenie urządzenia przyciskiem fizycznym, który znajduje się na górnej obudowie, drugi to możliwość zdalnego uruchomienia dzięki dedykowanej aplikacji na smartfony. Co ważne możemy to zrobić nie będąc w domu. 

Robot zasilany jest akumlatorem, który wystarcza na dwie godziny pracy. W momencie kiedy jest on bliski rozładowania odkurzacz sam wraca do stacji dokującej, gdzie odbywa się jego doładowanie.

Roomba 980 został wyposażony w dość zaawansowaną technologię jak:
- czujniki zbliżeniowe,
- rozpoznawanie powierzchni po której jedzie np. jeżeli jest do dywan to odkurzacz zwiększa samodzielnie obroty i siłę ssania,
- czujniki wysokości, które mają za zadanie określić czy robot zmieści się np. pod łóżko,
- kamerę, która pełni zadanie oka dzięki czemu ruchu robota są bardziej płynne i efektywne,
- czujnik zabrudzeń, który skanuje ilość brudu na powierzchni – w momencie kiedy znajduje się np. więcej okruchów wówczas robot przejedzie dwa razy

irobot roomba 980

Nowy model został również wyposażony w system iAdapt 2.0, który jest odpowiednikiem nawigacji. Dzięki niej robot buduje mapę pomieszczenia, co przekłada się na szybsze odkurzanie oraz pewność dotarcia w każdy zakamarek.
Nowy model to duży skok technologiczny nad pozostałymi odkurzaczami dostępnymi na rynku. O tym jak radzi sobie w praktyce przekonacie się już niebawem w osobnej recenzji. Jeżeli macie jakieś pytania to zadawajcie je w komentarzach – postaramy się uwzględnić na nie odpowiedzi w naszym teście.

 

  

Marcin
HardLab.pl
marcin(at)hardlab.pl

 

 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.