Qualcomm oraz Microsoft rozpoczynają współpracę

Informacja, która tak na dobrą sprawę powinna już dawno zostać opublikowana ujrzała wreszcie światło dzienne. Współpraca pomiędzy Qualcomm a Microsoftem oznaczać będzie możliwość uruchomienia pełnego Windows 10 na procesorach opartych na architekturze ARM.

Warto jednak w tym miejscu dodać, że dopiero nowa generacja Snapdragonów będzie posiadała taką możliwość.

Dla użytkowników oznacza to jedno – rynek urządzeń mobilnych z Windows 10 na pokładzie jeszcze bardziej będzie rósł w siłę. Jest to też krok bliżej do Surface Phone na temat którego chodzą jedynie plotki jako telefonie doskonałym. System Windows 10 na ARM będzie pełnym w żaden sposób nieograniczonym systemem, który nie będzie miał nic wspólnego z tym co mogliśmy poznać jako Windows RT.  

Pozostaje jeden problem

Nawet jeżeli nasz telefon będzie w stanie uruchomić programy, które standardowo uruchamiamy na komputerze to w jaki sposób będziemy je obsługiwać? Znaczna ich część nie jest dostosowana do obsługi dotykowej (sam się o tym przekonałem podczas korzystania z Lenovo ThinkPad 8.0). Pozostaje oczywiście możliwość podłączenie klawiatury do telefonu, ale zabiera to jednak unikatowość mobilności.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje bardziej oczekiwałbym w pełni przystosowanych do obsługi Windows 10 tabletów z doczepianą klawiaturą, które mogą dość mocno namieszać na rynku laptopów.

 

Marcin
HardLab.pl


 

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.