Podcasty na lato – śladami Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej

Lato w pełni i wakacje, nawet te w mieście, trwają. Plan na letnią wędrówkę ma Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które w czerwcu zrealizowało Wiślaną Ekspedycję Etnograficzną, a teraz zaprasza do wysłuchania relacji z tej podróży w cyklu podcastów.

Seria podcastów to podsumowanie Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej, to powrót do pieszej wędrówki wzdłuż Wisły – od Warszawy do Płocka, którą przebyli pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W trakcie trwania czerwcowej Ekspedycji, kolejne dni były na żywo relacjonowane w mediach społecznościowych muzeum. Można powrócić do zdjęć i krótkich opisów, jednak istotą tego cyklu podcastów jest utrwalenie jej przebiegu, wspomnień z perspektywy jej uczestników, którzy nawiązują do tematów poszczególnych dni i dzielą się swoimi przemyśleniami, niekiedy emocjami, które im towarzyszyły podczas Ekspedycji.

„Rzeki, wędrowanie, przemieszczanie się, to takie kategorie, które nie są obce etnografom i etnografkom. Dlatego nasze oczy skierowaliśmy na Wisłę, która jest symboliczna i ważna. Chcemy zaproponować podsumowanie Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej, przed nami kilka podcastów, które będą poświęcone poszczególnym dniom naszej wędrówki” – zachęca do wysłuchania dyrektor PME Robert Zydel, który był pomysłodawcą Ekspedycji.

Podcasty opowiadają o zjawiskach i relacjach, nad którymi jej uczestnicy zastanawiali się podczas wędrówki z Warszawy do Płocka. Kilka odcinków poświęconych jest poszczególnym dniom Ekspedycji. W pierwszym odcinku etnografowie z muzeum opowiadają o fenomenie wędrowania, o tym czym sama wędrówka w naszej kulturze jest z perspektywy antropologii. Towarzyszy temu szczegółowa i obrazowa relacja z przebiegu i przygód tego dnia.

Będzie można usłyszeć też o nadwiślańskiej florze i faunie i rozmyślaniach uczestników Ekspedycji o przyrodniczych zmianach jakie dokonują się wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Etnografowie przyglądali się też napotkanym na trasie ludziom – jeden z odcinków poświęcony będzie szukaniu śladów osadnictwa nadwiślańskiego - różnych grup etnicznych, które przybyły nad Wisłę i tu się osiedliły tworząc swoistą kulturę tego miejsca.

Mijana po drodze mała architektura sakralna, czyli przydrożne kapliczki i krzyże to temat kolejnego odcinka słuchowiska. Będzie można dowiedzieć się z niego, jakie funkcje mają kapliczki, przed czym chronią ich patroni czy jakie znaczenie ma lokalizacja przydrożnych krzyży we wsiach. Taka architektura powiązana jest nie tylko z religią, ale też z magią. W podcastach usłyszymy przypowieści i legendy o strzygach, rusałkach czy topielicach, które według ludowych wierzeń pojawiały się w Wiśle lub jej okolicy. Nie zabraknie relacji z nocowania na sianie i oceny Ekspedycji oczami i uszami nie etnografa.

Cykl podcastów do Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej to również gotowy plan na letnią wędrówkę lub inspiracja do takiej wyprawy. Być może dzięki wysłuchaniu podcastów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie mikrowyprawy i wycieczki krajoznawcze nabiorą nieoczywistego wymiaru.

Pierwszy odcinek dostępny jest na Spotify PME i można go odsłuchać tutaj: https://spoti.fi/3yMSVcr

Kolejny już 8 sierpnia.

Projekt Wiślana Ekspedycja Etnograficzna jest wydarzeniem towarzyszącym do wystawy „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”.

Więcej o samej Ekspedycji tutaj:

Opis na www: https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/wislana-ekspedycja-etnograficzna/

TikTok: https://www.tiktok.com/@ethnomuseuminwarsaw/video/7104550564561816837

1111

Źródło: Informacja prasowa

HARDLAB BIALE

HardLab to serwis blogowy na którym znajdziesz aktualne informacje związane z branżą technologiczną, tym co nas otacza oraz tym co dzieje się w internecie.